Jeg blev inviteret til at bidrage til magasinet Illegal!, så jeg ringede til min gamle ven “superbrugeren”, der helst vil være anonym, da “alle bruger alt mod alle i dette perma-krise-økonomi-ræs – selvom alle tager coke nu”.
Han er ikke bare en sensationshungrende Gonzo-wannabe, efter 30 års brug/misbrug er han stadig en flot gråmelleret mand; vi går en tur i en park og han fylder generøst min optager med sin cut/up stream of consciousness rant, der gør mig næsten høj, dog uden jeg får abstineser og tekster efter snavs, der i nutidens København kommer kørende hurtigere end et pizzabud, der er sågar stickers ved skolerne med dealernes QR-koder. Heldigvis er vi voksne og har mere naturlige dopamin-fremmende aktiviteter på menuen i dag, så ingen nøglespidser med drys på det overpissede wc ved dragelegepladsen med de frysende tourister idag. Han taler stadig i fragmenter, så jeg har redigeret en mosaik af hans klareste rants nedenfor.
Heldigvis har superbrugeren det godt idag under solen i Kongens Have, de dage hvor man skulle tage batterierne ud af telefonerne er talte. Her er klip fra hans erkendelser & bekendelser:
Hvor blæste er danskerne i 2023? Omkring 140.000 danskere vurderes at være afhængige af alkohol, mens cirka 600.000 har et skadeligt forbrug. Cirka 1 ud af 10 danskere mellem 16 og 64 år har prøvet hash det seneste år. Det svarer til ca. 10% af befolkningen i den aldersgruppe. Der er omkring 10.000 mennesker i behandling for heroinmisbrug, men det totale antal brugere vurderes at være lidt højere. Forbruget af opioider som morfin og oxycodon, er stigende – 408.000 mennesker får det udskrevet årligt. Antidepressiver: Omkring 500.000 danskere, eller næsten 10% af befolkningen, tager antidepressiv medicin. Over 70.600 personer i Danmark er i behandling med ADHD-medicin.
